Cvičení na psaní velkých písmen: Procvičte si český pravopis

Cvičení na psaní velkých písmen: Procvičte si český pravopis

Když se řekne „Cvičení na psaní velkých písmen: Procvičte si český pravopis“, může to na první pohled znít jako nudná školní povinnost. Avšak správné používání velkých písmen je klíčové nejen pro psaní bez chyb, ale také pro to, jak efektivně a profesionálně komunikujeme v našem každodenním životě. V této článku se nejen naučíme, jak správně psát velká písmena, ale také objevíme praktické tipy a triky, které naši psanou komunikaci povýší na novou úroveň. Pojďme společně prozkoumat fascinující svět českého pravopisu a udělat z cvičení zábavný a přínosný zážitek!
Cvičení pro správné psaní velkých písmen

Cvičení pro správné psaní velkých písmen

Naučit se správně psát velká písmena je jako vytvořit si chuťovku, která umí potěšit a překvapit zároveň. Někdy je to zábava, jindy to trochu drhne, ale jedno je jisté – pokud to zvládneme, naše psaní bude vypadat daleko elegantněji. Tak tedy pojďme si procvičit, kde všude bychom měli velká písmena používat!

Pravidla používání velkých písmen

Kdyby existoval mistrovský diplom za psaní velkých písmen, určitě by na něm stál tento seznam pravidel. Tady je pár základních zásad, které byste měli mít na paměti:

  • Na začátku věty: První slovo každé věty začínáme velkým písmenem. Nechte svou větu zazářit jako první sluneční paprsek po dešti!
  • Vlastní jména: Osobní jména, města, země, a další pojmy by měly být psány s velkým písmenem. Třeba „Praha“ nebo „Jan Novák“ – bez toho to prostě nejde!
  • Oficiální názvy institucí: U společností, škol a dalších organizací vždy pamatujte na velká písmena. Například „Česká republika“ nebo „Univerzita Karlova“. Vážnost se prostě musí projevit!
  • Dny, měsíce a svátky: Měsíce a dny v týdnu, jako třeba „pondělí“ nebo „červenec“, se píší s malým písmenem, ale svátky jako „Vánoce“ nebo „Velikonoce“ si zaslouží tu velkou pohlednou variantu.

Cvičení pro trénink paměti

Jednoduché cvičení pro trénink těchto pravidel je psát krátké věty a poté je přepisovat tak, aby byla správně napsána velká písmena. Například vezměte větu: „dnes je cz den“ a proměňte ji na „Dnes je CZ den.” Skvělé, že? Další metodou je vyplnit tabulku níže, kde si můžete pro zábavu zahrát na editora:

Chybně Správně
můj pes se jmenuje rex Můj pes se jmenuje Rex
v pátek jedeme do prahy V pátek jedeme do Prahy
setkal jsem se s jugoslavem Setkal jsem se s Jugoslavem

Vyzkoušejte si to i na rodině nebo kamarádech! Je to skvělá příležitost, jak si s nimi trošku zasoutěžit. Můžete klidně posílat příklady SMS, ať se zapojí do legračního „velkopísmenkového duelu“. Hodně štěstí a hlavně – nezapomínejte, že velká písmena nejsou jenom stylovým doplňkem, ale také vojákem v bitvě za správný český pravopis!

Základy českého pravopisu a velká písmena

Pravopis může být opravdovým oříškem, zejména pokud jde o psaní velkých písmen. V češtině existuje několik pravidel, jak a kdy velká písmena používat. Ačkoli se to může zdát jako jednoduchá záležitost, malá opatrnost a procvičování vám může pomoci vyhnout se chybným překlepům, které mohou mít i legrační následky. Představte si, že šéfovi místo „Vážený pane Nováku“ napíšete „vžený pane Nováku“ – mohl by se zamyslet nad tím, zda tu slovo vlastně zná!

Pravidla pro velká písmena

Velká písmena se v češtině používají v několika hlavních případech:

  • Začátky vět: Každá nová věta začíná velkým písmenem – to není žádné překvapení!
  • Vlastní jména: Města, řeky, hory, jména lidí a podobně, to vše by mělo začínat velkým písmenem. Tedy „Praha“, „Vltava“, „Sněžka“.
  • Historické události a názvy institucí: Například „Druhá světová válka“ nebo „Ministerstvo školství“. Je dobré si to zapamatovat, aby vám nespadlo do textu „ministErstvo“. To by mohlo vzbudit zděšení!
  • Názvy knih a filmů: „Pán prstenů“ se nepyšní začátkem s malým písmenem, že?

Tipy a triky pro snadné zapamatování

Určitě jste si už někdy všimli, že některé výrazy se na začátku píší s velkým písmenem, i když se na ně běžně zapomíná. Například „Bůh“, „Panna Maria“ nebo „Česká republika“. Také v nějakém učebním materiálu o českém jazyce by vám mohl zajít do hledáčku stylový trik: označujte si slova pro začátek velkým písmenem již na papíře – věřte mi, je to rychlejší, než si to později opravovat! Mějte také na paměti, že některé výrazy se považují za citace, a tudíž je nutné je rovněž na začátku psát správně. Například „Na zdraví!“ nebo „To je život!“. Po správném použití těchto úsloví se budete cítit jako jazykový mágové, ovládající tajemství pravopisu!

Typ slova Příklad Velké písmeno?
Vlastní jména Karlovy Vary Ano
Začátek věty Člověk je tvor společenský. Ano
Přísloví Trpělivost přináší růže. Ano
Oslovení Milý pane Nováku, Ano

Pamatujte, že i když jsou pravidla pro psaní velkých písmen v českém pravopisu striktní, příležitostně se vyskytují výjimky. Nikdy nevíte, kdy se na vás chystá komplikovaná situace! Proto se nebojte občas podívat do gramatiky nebo si vyhledat konkrétní výrazy. Nikdo po vás nechce, abyste znali všechny detaily zpaměti, ale užitečné je mít alespoň základní povědomí, jako když víte, co říct po „Nazdar!“ na ulici. Řekněte to se širokým úsměvem a možná vás přitom potěšíte nejen sebe, ale i okolí!

Nejčastější chyby v psaní velkých písmen

Když se pravopis snažíme dostat pod kůži, velká písmena se často zdají jako malá překážka, která nás za každým rohem číhá. I ti nejlepší z nás mohou narazit na potíže. Pojďme se podívat na pár často opakovaných chyb, abychom se jim vyhnuli jako čert kříži!

Používání velkých písmen v názvech

Názvy všech možných děl – knih, filmů, písniček, ale také institucí – jsou jako rodina, ale bohužel, každý člen má svá pravidla. V češtině není úplně špatně, když to občas splácáme. Například, když píšeme název knihy, měli bychom začít velkým písmenem pouze první slovo, pokud se nejedná o vlastní jméno. Takže „Pán prstenů: Dvě věže“ je správně, ale „Pán Prstenů: Dvě Věže“ už je krapet moc.

Osobní zájmena a oslovení

Kdy jindy dát velké písmeno? Určitě v osobních zájmenech a při oslovování. Například, když mluvíme o Bohu, píšeme velké „On“. Nicméně, pokud máte dobrou náladu a oslovujete někoho jako „Pane Nováku“, tak nezapomeňte na velké „P“. Oslovení je jako šlehačka na dortu – krásné, ale je potřeba na něj myslet.

Jména a přezdívky

Zde se můžeme lehce zamotat. Mají se psát velkými písmeny nejen jména, ale také přezdívky. Zní to jednoduše, ne? Představte si ale situaci: „Ahoj, já jsem Káča, a tohle je můj kamarád Lojza.“ Obě jména píšeme s velkým písmenem, ale stále je snadné na to zapomenout. Když si navíc na tom svém Lojzovi nemáte úplně jistotu, zdaleka se na něj s velkým „L“ dívejte!

Příklady a tabulka pro inspiraci

Ať už jsou pravidla jakákoli, příklady jsou vždy jasným poselstvím. Pojďme se podívat na tabulku, která shrnuje, co kdy psát s velkým písmenem:

Typ Pravidlo
Názvy děl Pouze první slovo a vlastní jména s velkým písmenem
Zájmena Velké písmeno pro „On“ a „Já“, pokud oslovujeme
Osobní jména Vždy s velkým písmenem
Města Ano, i ty musí mít velké písmeno na začátku!

Pamatujte, jakmile osedláte pravidla o velkých písmenech, vaše psaní se stane mnohem elegantnějším! Vydělejte si slávu v každodenní komunikaci a užívejte si psaní s lehkostí!

Pravidla pro použití velkých písmen

Velká písmena v češtině jsou jako korunky na dortu – dodávají textu správný šmrnc a už po pár příkladech ti jasně dojde, kam a kdy je potřeba je použít. Ať už se snažíš napsat očividné, jako třeba „Praha“, nebo více subtilní věci, jako „historie“, naším cílem je dostat tuto problematiku pod kontrolu. Následující pravidla ti pomohou k tomu, aby tvé psaní vypadalo jako od profesionála a ne jako od školáka, který právě prohrál zápas v přehazované. Tak se na to mrkneme!

Pravidla pro psaní velkých písmen

  • Začátek vět: První písmeno každé věty je vždy velké. Je to bezpodmínečné pravidlo a zapamatovat si ho je snadnější než naučit se míru, kdy je tvůj kamarád „trochu opilý“.
  • Vlastní jména: Jména osob, měst, států nebo institucí se začínají velkým písmenem. Takže „Jan Novák“ a ne „jan novák“. Stačí si představit, že jména jsou VIP, které si zaslouží vždy prestižní vstup!
  • Oficiální názvy: Pokud mluvíš o nějaké organizaci, knihách nebo filmech, pamatuj si, že bys je měl psát s velkými písmeny, takže „Ministerstvo školství“ je správně!
  • Historické události: Jména důležitých akcí nebo událostí by také měly být psané s velkým počátečním písmenem – „První světová válka“, „Sametová revoluce“. Jak říkáš, tohle nejsou žádné malichernosti!

Co s předložkami a příslovci?

Jednou z nejčastějších otázek je, jak to tedy je s předložkami. Například: „v Praze“ místo „V Praze“. Správně je to s malým písmenem, pokud předložka nestojí na začátku věty. S příslovci je situace podobná – většinou se píšou s malým písmenem. Ale neboj, tenhle dvoudenní trénink s velkými písmeny tě toho zbaví jako trhání bylinné éterické omamné esence!

Něco navíc o zvycích a chybách

Nikdy nezapomínej na kontext. V některých případech je to jako ve Starých pověstech českých – něco se zdá zřejmé, ale ve skutečnosti je to složitější, než alchymie Pavla Hlava. Například v odborných textech se mohou pravidla lišit, a tak se nebát zeptat nebo projít příslušný návod. Ohledně písmen to platí také, platí barevné nuance, a tak ti doporučuji kouknout do nějaké odbornější literatury či online zdrojů, které ti potvrdí, co je správné.

A nezapomeň, velká písmena jsou jako hřebíky ve střeše: zásadní pro stabilitu! Bez nich můžeš skončit s textem, který vypadá jako od turisty píšícího do deníku na špatném dřevě. Měj to na paměti a hurá na cvičení, ať se můžeš podepisovat s grácií!

Jak procvičit psaní velkých písmen

Jestliže máte pocit, že se vaše psaní velkých písmen v češtině je jak stoupání na Sněžku ve smíšeném počasí – občas sice vyjdete na vrchol, ale většinou se ztrácíte v mlze, máme pro vás pár tipů, jak trénink zpestřit, aby vás to na cestě k úspěchu neodradilo. Psaní velkých písmen není jen o tom, že občas stisknete klávesu „Shift“ – je to umění, které si zaslouží vaši pozornost. Zde je několik způsobů, jak si procvičit tuto dovednost a přitom se i pobavit!

Hry a aktivity pro písmenkovou radost

Všichni víme, jak moc je důležité učit se hravě. Můžete si třeba zahrát hru „Kdo napíše lépe?“ s kamarádem. Oba si vezmete papír a tužku, jeden z vás začne psát slovo a druhý musí rychle dopsat sousední větu s co nejvíce velkými písmeny. Ten, kdo napíše větu bez chyby, vyhrává. Vítěz pak může vybrat nějakou odměnu – třeba další kolo limonády v místní hospůdce!

Kreativní psaní jako trénink

Dalším skvělým nápadem je kreativní psaní. Vezměte si knížku nebo článek a zkuste napsat krátký příběh, kde použijete velká písmena na začátku každého slova. Ano, čtete správně! Zní to možná bláznivě, ale tento způsob vás donutí myslet na každé slovo jako na důležité a zaměříte se tak na správné použití velkých písmen. Když příběh dopíšete, klidně ho můžete poslat přátelům a pobavit se nad tím, jaké perly vaše fantazie vytvořila. Příběh o „Sofii, Která Milovala Čokoládu“ by třeba mohl být bestseller!

Psaní s aplikacemi a online nástroji

V dnešní digitální době máme naštěstí po ruce spoustu technologických zázraků, které nám pomáhají. Existují aplikace a weby, které vás mohou provést pravidly psaní velkých písmen. Například můžete zkusit platformy jako „Grammarly“ či české ekvivalenty, které vám pomohou ukázat chyby přímo v textu. Neděste se, když uvidíte spoustu oprav! Všichni víme, že na začátku cesty je každý mistr negramotnosti. Pak si z toho udělejte malý výlet do světa jednorožců a kouzel – s trochou humoru se to snáší lépe!

Efektivní učení s tabulkami

Pokud jste spíše vizuální typ a rádi se učíte pomocí tabulek, zde je jednoduchý přehled některých pravidel použití velkých písmen, které vám mohou usnadnit orientaci:

Situace Příklad
Název knihy nebo filmu Harry Potter a Kámen mudrců
Začátek věty Včera mi kamarád přinesl kytici.
Vlastní jména Petr, Praha, Čechy
Významné události Druhá světová válka

Tak a teď máte několik tipů, jak do psaní velkých písmen vnést kreativitu, zábavu a efektivitu. Učte se hravě a buďte k sobě laskaví – každý začátek může být trochu krkolomný, ale s trochou trpělivosti a smyslu pro humor se dostanete … třeba až na Sněžku! 😉

Praktické příklady pro lepší pravopis

Pravopis nám občas může připadat jako tajemná hra, ve které nechceme být poraženi. Ale nebojte se! Ukážu vám, jak na to s praktickými příklady, které si budete moci snadno zapamatovat. Když se zaměříme na psaní velkých písmen, začneme tím, kdy a proč je vlastně potřebujeme. Připravte se na to, že i náš jazyk má svá pravidla, a když je dodržíme, dostaneme krásné a poutavé texty!

Pravidla velkých písmen

Nejprve si ujasníme, kdy je nutné použít velké písmeno. Existuje několik základních pravidel:

  • Začátek věty: První slovo v každé větě píšeme s velkým písmenem, jako bychom mu dávali malou oslavu.
  • Pomlčky a dvojtečky: Po pomlčce a dvojtečce, pokud následuje věta, začínáme také s velkým písmenem. Zní to jako tajná dohoda mezi slovy!
  • Jména a příjmení: Osobní jména a příjmení, názvy míst a institucí by měly vždy začínat velkým písmenem.
  • Aprílové dny: Vtipy a hlášky ve slově „apríl“ se píší malým písmenem, ale 1. dubna pozor na písmena!

Příklady z praxe

Pojďme se podívat na pár příkladů, které nás dovedou k finesám psaní velkých písmen:

Fráze Oprava
a moje kamarádka jana a moje kamarádka Jana
na jaře jsem ŠEL NA VÝLET na jaře jsem šel na výlet
přišel jsem v pondělí. přišel jsem v Pondělí.

Jak vidíte, i drobnosti mohou udělat velký rozdíl. Když se tedy potkáte s nějakým jazykovým škraloupem, neváhejte a zkontrolujte, zda máte všechna velká písmena na svém místě. Kdo ví, možná se z vás stane pravopisný mistr!

Rady do života

Jako bonus si dovolím pár rad na závěr:

  • Vyzkoušejte si to: Než pošlete důležitý e-mail nebo zprávu, přečtěte si to nahlas. Mnohokrát tím odhalíte chyby!
  • Čtěte nahlas: Jak říká naše babička, písmenka mluví sama za sebe, jen je potřeba je slyšet.
  • Hrajte si! Zkuste si vymýšlet vtipné básničky s velkými písmeny, třeba tak vytvoříte něco originálního!

Tipy a triky pro správné psaní

Správné používání velkých písmen v češtině může být občas záhadou, víte? Je to jako odhadnout, co má vaše maminka na mysli, když vám říká, že „to je tak akorát.“ Tak pojďme společně rozklíčovat, jak na to, abychom se vyhnuli zbytečným překlepům, které by mohly zkazit dojem z našich textů. Jen tak bokem – víte, že i Jára Cimrman si dal záležet na gramatice ve svých hrách? No, ne, nebylo to to nejdůležitější, ale přece jen, dobrá čeština se cení!

O důležitosti velkých písmen

Velká písmena nám v češtině pomáhají odlišit věci, které jsou důležité, jako názvy, jména lidí nebo začátky vět. Tady je pár tipů, jak si to ujasnit:

  • Názvy vlastních jmen: Vždy používejte velké písmeno u jmen a příjmení. Například Petr Novák, nikoli petr novák.
  • Názvy měst a zemí: Dáváme to do kategorie velkých písmen, jako Praha nebo Česká republika.
  • Začátky vět: Jakmile začnete novou větu, hned ji začněte velkým písmenem. To je základní pravidlo, snad na to nezapomněli ani vaše děti ve škole!

Obvyklé klamné nástrahy

Takže to máme z větší části jasné, ale co ty situace, kdy si nejste jisti? Například:

  • V názvech knih a filmů se velká písmena používají na začátku každého významného slova. Tedy Harry Potter a Kámen mudrců ano, ale jak se zbavit švábů už ne.
  • Častou chybou je přílišné používání velkých písmen z emocionálního vyjádření. Není nutné napsat Milujeme České Budějovice! s velkým K. Na to máme zatraceně silné emoce, ale velká písmena to nechtějí slyšet.

Vytváření osobního slovníku

Chcete mít nad psaním velkých písmen nadvládu? Vyzkoušejte si vytvořit osobní slovník, kde si zapíšete názvy a výrazy, které často používáte. Nebo alespoň vytvořte jednoduchou tabulku:

Výraz Použití
Praha Vždy s velkým P
český jazyk Pouze v kontextu, pokud je na začátku věty
Národní divadlo Velká písmena pro názvy institucí

Tak se nebojte a vyzkoušejte si to! Kdo by nechtěl psát jako mistr českého jazyka? S trochou praxe a pozornosti k detailům se z vás může stát pravý expert na psaní velkých písmen. Není to jen o pravidlech, ale i o pocitu, že vás to baví!

Otázky & Odpovědi

Jaké jsou základní pravidla pro psaní velkých písmen v češtině?

V českém pravopisu existují specifická pravidla, která určují, kdy se mají používat velká písmena. Tato pravidla se týkají zejména začátku vět, vlastních jmen, názvů institucí, míst a dalších specifických výrazu. Například:

  • Začátek věty: Vždy začínáme větu velkým písmenem. Například: „Dnes je hezky.“
  • Vlastní jména: Vlastní jména osob, míst nebo institucí se píšou s velkým počátečním písmenem. Například: „Praha“, „Jan Novák“.
  • Názvy státních institucí a organizací: Také se píšou s velkým písmenem, např. „Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy“.

Tyto základní pravidla nejenže usnadňují porozumění textu, ale také zajišťují jeho správnost a formálnost. Pro studenty a každého, kdo píše česky, je důležité tyto zásady dodržovat, aby se předešlo chybám, které mohou narušit čitelnost a kvalitu psaní.

Jak mohou cvičení na psaní velkých písmen zlepšit český pravopis?

Cvičení na psaní velkých písmen hrají klíčovou roli ve vzdělávání a zdokonalování českého pravopisu. V první řadě pomáhají studentům a jednotlivcům upevnit znalosti pravidel spojených s psaním. Tím, že si cvičení vyzkouší prakticky, nejen že si zapamatují pravidla, ale také se naučí rozpoznávat situace, kdy je nutné použít velké písmeno.

Například, pokud student pravidelně cvičí psaní vět se správnými velkými písmeny, osvojuje si schopnost identifikovat vlastní jména i v nepravidelných nebo méně častých kontextech. Cvičení se může skládat z různých aktivit, jako je:

  • Vyplňování mezer ve větách správnými formami.
  • Psaní vlastních vět a příběhů.
  • Opravy chyb v textu.

Díky tomu, že se procvičuje v reálných kontextech, si žáci lépe zapamatují pravidla a stávají se sebevědomějšími při psaní.

Kde najít kvalitní materiály na procvičování velkých písmen?

Existuje mnoho zdrojů, kde lze nalézt kvalitní materiály na procvičování psaní velkých písmen. Jedním z nejefektivnějších způsobů je využití online vzdělávacích platforem, které nabízí interaktivní cvičení zaměřená na český pravopis. Například webové stránky jako Edukát, Učebnice.cz nebo i české jazykové aplikace, které zahrnují testy a cvičení.

Další možností jsou pracovní sešity a učebnice, které se zaměřují na český jazyk a gramatiku. Tyto publikace často obsahují kapitoly věnované pravopisu, kde najdete jak teoretickou část, tak cvičení. Mnoho škol rovněž nabízí online přístup k materiálům, které lze využít pro domácí studium.

Je zajímavé, že některé školy zavádějí gamifikaci vzdělávacího procesu, což studentům umožňuje hrát hry, které kombinují osvojení velkých písmen s zábavou. To může ještě více motivovat žáky k procvičování a učení.

Jaké jsou nejčastější chyby při používání velkých písmen?

Mezi nejčastější chyby, které lidé dělají při používání velkých písmen, patří například zaměňování pravidel v různých kontextech. Například lidé často zapomínají psát velkým písmenem jména států, měst nebo titulů ve formálním dopise, což může působit nezkušeně. Další obvyklou chybou je použití velkých písmen tam, kde to není nutné, například slova jako „slunce“, „měsíc“, nebo běžné podstatné jméno, pokud není součástí názvu.

Důležité také je rozlišovat mezi „velkým“ a „malým“ písmenem v závislosti na kontextu. Například název institucí by měl být vždy napsán s velkým písmenem, ale obecné odkazy na tyto instituce by již měly být psány malým písmenem, například: „Ministerstvo je zodpovědné za školství.“ Takové nuance mohou být pro studenty často matoucí.

Statistiky ukazují, že více než 60 % autorů v různých formách písemné komunikace stále dělá chyby v psaní velkých písmen. To ukazuje na potřebu intenzivního tréninku a zaměření na tyto detaily u vzdělávacích institucí i jednotlivců.

Jaké jsou výhody správného používání velkých písmen?

Správné používání velkých písmen má několik důležitých výhod, které přispívají k celkové kvalitě psaného projevu. První a nejzřejmější výhodou je zajištění čitelnosti textu. Velká písmena pomáhají čtenářům snadno identifikovat začátek vět, názvy a klíčové pojmy. Tím se snižuje riziko nedorozumění a přispívá k plynulosti čtení.

Další výhodou je profesionalita a vážnost textu. Ať už se jedná o akademické práce, business komunikaci či oficiální dopisy, správné používání velkých písmen vytváří dojem odbornosti a pečlivosti. Správně napsaný text s velkými písmeny může být pro příjemce mnohem důvěryhodnější.

Kromě toho správné používání velkých písmen pomáhá s gramatickým porozuměním a výkonem. Například studenti, kteří pravidelně cvičí psaní velkých písmen, mají tendenci si lépe osvojovat další gramatická pravidla a látku. Celkově tedy správné používání velkých písmen přispívá k lepší komunikaci a efektivnější výměně informací.

Závěrem

Na závěr našeho článku „Cvičení na psaní velkých písmen: Procvičte si český pravopis“ bychom chtěli zdůraznit, jak důležité je zvládnout psaní velkých písmen nejen pro správnost, ale také pro jasnost a důvěryhodnost vašich textů. Správné použití velkých písmen může znamenat rozdíl mezi přesvědčivým sdělením a chaotickým brbláním, které zmate i zkušeného čtenáře.

Pamatujte, že jakákoli cvičení, ať už s tabulkami nebo online testy, jsou skvělým způsobem, jak zdokonalit své schopnosti. A když se při procvičování občas zasmějete vlastnímu přehlédnutí, máte vyhráno! Psaní je umění a každý umělec potřebuje čas, trpělivost a trochu zábavy – takže se do toho pusťte, využijte naše tipy a užijte si proces. Nezapomeňte si také pozvat přítele na společné cvičení, protože kdo by se nezdokonalil, když se může smát při každé chybě?

Tak vzhůru do psaní a ať jsou vaše velká písmena vždy na správném místě!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *